"Kawa po Turecku" w Coffe Afryka we Wrocławiu

001

 

Wycieczka do Wrocławia i ... „Kawa po turecku". W filmie pokazany jest sposób parzenia kawy "po turecku", a nagrałem go w przytulnej kawiarni Coffe Afryka, która mieści się przy Kotlarska 32 we Wrocławiu.

 

 

 

Serdecznie wszystkich zapraszam na kawę „po turecku"

 

Kawa

Działa pobudzająco, pomaga usunąć oznaki senności choć u niewielkiego odsetka ludzi na świecie kawa nawet w niewielkich ilościach działa odwrotnie - usypia zamiast ożywiać). Ponadto kawa dotlenia mózg, poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
Najważniejszą substancją odpowiedzialną za działanie kawy jest kofeina, która pobudza działanie kory mózgowej oraz całego centralnego układu
nerwowego. To zawarta w kawie kofeina zmniejsza uczucie zmęczenia. Wywołuje obniżenie napięcia mięśni gładkich, powodując odprężenie i lepsze
samopoczucie.
Ryzyko zachorowań na kamicę żółciową jest niższe o 40% w przypadku mężczyzn pijących 1-2 filiżanki kawy dziennie (badanie przeprowadzono na 46 tys. mężczyzn w wieku 40-75 lat).
Kawa wpływa dobroczynnie na układ trawienny i krążenia.
Aromat i działanie kawy wyostrzają zmysły.
Polecana jest osobom, które cierpią na nadkwasotę i niedociśnienie tętnicze.
Zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, wątroby i pęcherza.Kawa ma bowiem dużo kwasu chlorogenowego oraz antynowotworowych przeciwutleniaczy, które wchłaniane są właśnie w tym odcinku jelita i neutralizują wolne rodniki tlenowe. Ponadto kawa działa moczopędnie, dzięki czemu szkodliwe substancje są szybciej wydalane z moczem.
Chroni przed chorobą Parkinsona. Kawa stymuluje naczynia krwionośne w mózgu, dzięki czemu do komórek nerwowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych.
Zapobiega astmie, tłumiąc wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za alergię.Od dawna przypuszczano że kofeina może mieć takie działanie,jednak ostatnio potwierdziły to badania koreańskich ekspertów przeprowadzone na myszach. Wstrzyknięta im kofeina zapobiegała atakom alergii. Teraz kolej na badania na ludziach.
Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II. Dowodzą tego badania naukowców z Holandii, przeprowadzone na 17 tysiącach ochotników.Wykazały one,że przeciw-utleniacze zawarte w kawie wpływają korzystnie na metabolizm cukru w organizmie.
Wypicie kawy przed wysiłkiem fizycznym zmniejsza ból mięśni do 50%. A to dzięki kofeinie. Ponadto kawa zwiększa skuteczność środków przeciwbólowych
Można więc wraz z kawą przyjąć mniejszą ich dawkę, a efekt będzie taki sam.
Kofeina wpływa też pozytywnie na nasze oskrzela, zwiększając ich światło i ułatwiając oddychanie. Polecana jest więc przy napadach duszności oraz przy astmie oskrzelowej.

Z poważaniem,

Katarzyna Bryc